telefon702 163 399 E-mailoptika.minarikova@seznam.cz

AdresaGočárova tř. 651

Otevírací dobaPo - Pá 9 - 17

Jak vybrat nejlepší brýle proti modrému světlu? Co je to modré světlo, proč nám škodí.

Modré světlo kam se podíváte

Náš svět je v dnešní době plný obrazovek. Kdo z nás si reálně dopřeje alespoň jeden den, kdy by nevzal do ruky telefon či tablet a ani nevysedával u počítače nebo u televize? A nejde jen o volný čas! Kdo obrazovku potřebuje k práci, ten z ní nespustí oči třeba i na několik hodin v kuse.

Jedná se o přirozený posun vpřed, kterému se neubráníme. Avšak umělé modré světlo, které na nás z displejů a monitorů dennodenně září, pro naše zdraví není zrovna prospěšné – spíše naopak. Pojďme si o této problematice povědět více – stejně tak jako o tom, jak ji lze řešit.

Studie ukazují, že lidí jsou nyní vystaveni modrému světlu z obrazovek ještě více, než kdy předtím. Ve velké míře za to může i COVID a homeoffice mnoha profesí, které to umožňují.

Nejprve je potřeba si vysvětlit, co modré světlo vlastně je. Jak si možná pamatujete ze školy, světelný paprsek, ačkoliv ho běžně vnímáme jen jako bílý nebo žlutý, obsahuje celé barevné spektrum – dokonalým úkazem tohoto jevu je například duha. Každá z barev obsažených ve světelném paprsku má jinou vlnovou délku i energii a tudíž na nás i jinak působí.

Modré světlo nás stimuluje nejvíce, což má svůj původ v přírodě. V přirozeném světle, tedy ve slunečních paprscích, je nejvýraznější ráno, kdy má za úkol nás po celé noci probudit a dodat nám energii na nadcházející den.

Na druhé straně spektra je světlo červené, které nás naopak stimuluje nejméně. To se také odráží v přírodě. Můžete si všimnout, že v odpoledních a večerních hodinách Slunce a jeho paprsky mění barvu do oranžových a červených tónů. Modrého světla postupem dne ubývá, abychom po setmění byli připraveni na spánek.
Takto přirozené světlo reguluje náš cirkadiánní rytmus – střídání bdělosti a spánku a dalších fyziologických dějů, které tělo v průběhu dne a noci pravidelně vykonává.

Před modrý světlem se lze chránit jak v práci, tak doma. Brýle jsou vhodné na celý den. (Jen musíte správně vybrat, aby vám dokonale seděly)

Naše společnost se ale už dlouho nespoléhá pouze na Slunce jako na primární zdroj světla. Lampy, lustry a zářivky dnes najdete v každé domácnosti a pracovním prostředí, stejně tak jako počítač, televizi, tablet a pochopitelně také mobilní telefon. A co mají všechna tato zařízení společné? Vyzařují na nás umělé modré světlo.

Proč nám škodí modré světlo

Jak už vám možná došlo, modré světlo v přirozené formě pro nás není nijak škodlivé. Naopak dokáže podpořit paměť, zvednout nám náladu a pomoci nám se soustředěním. Problémem je modré světlo z umělých zdrojů, které na nás každý den září z již zmíněných obrazovek, stejně tak jako vnitřního a venkovního osvětlení.

Brýle proti modrému světlu z optiky od paní Minaříkové nosím prakticky každý den. Bez nich se nevydržím dívat do pc déle než cca jednu hodinu, aniž by mě nezačali bolet oči.

Karel – programátor 46 let


Pokud se mu totiž vystavujete příliš, a to zejména po dlouhé časové úseky nebo v nočních hodinách, může negativně ovlivnit vaše zdraví. Když si před spaním pustíte film, brouzdáte po internetu nebo projíždíte sociální sítě, modré světlo stimuluje váš mozek a zpomalí nebo úplně zastaví produkci melatoninu – hormonu spánku.


Logickým důsledkem je nespavost a snížená kvalita spánku, která má řadu fyzických i psychických následků. Nedostatečný odpočinek během noci může vést ke snížení imunity, špatnému trávení, hormonálním a kardiovaskulárním potížím i výrazným výkyvům nálad.

Nejde ale jen o spánek. Modré světlo nutí oči více pracovat, aby dokázaly zaostřit objekty na displeji. Digitální obraz je totiž složený z drobných světelných bodů, kterým se říká pixely. Ty nedovedou vytvořit takový kontrast, jako když například čtete tištěnou knihu, což je pro lidský zrak velmi namáhavé.
Důsledkem nadměrného vystavení těmto podnětům se mohou objevit bolesti hlavy, zarudnutí očí, jejich pálení a svědění, dvojité vidění a kvůli přílišnému napětí také bolesti v oblasti krční páteře a ramen.

Chraňte se brýlemi proti modrému světlu s antireflexní vrstvou Blue Protect

Chcete se výše zmíněným potížím vyhnout nebo je u sebe eliminovat? Pak jsou pro vás naše brýle proti modrému světlu jako dělané! Jsou vybavené velice efektivní a extrémně odolnou antireflexní vrstvou Blue Protect, která eliminuje nežádoucí odrazivost světla, a tak poskytuje pohodlí a ochranu vašim očím.
Snižuje propustnost modrého světla s vlnovou délkou v rozmezí 380 – 500 nm až o 30 %, avšak vrstva sama o sobě není nijak viditelná.
Již po pár použitích na sobě zaznamenáte výrazný rozdíl, ať už při práci na počítači, sledování televize nebo hraní her. Oči budou mnohem méně unavené a podrážděné a vy se tak budete moci plně soustředit na každý důležitý aspekt vašich pracovních i zábavních aktivit.

Brýle s filtrem proti modrému světlu poznáte i díky tomu, že se na nich viditelně odráží modré světlo. Brýle bez filtru takový efekt nemají.

Brýle využije každý, kdo tráví spoustu času v kanceláři, ať už jako ochranu před osvětlením zářivkami nebo zářením z počítače. Jejich benefity však můžete čerpat i při volnočasových činnostech. Jestliže rádi upustíte páru hraním her, sledováním seriálů a filmů, čtením článků nebo projížděním sociálních sítí, brýle proti modrému světlu vám pomohou nehledě na to, zda právě používáte mobil, počítač nebo televizi.
Naše optika Hradec Králové dokáže modrým filtrem opatřit jak nedioptrické, tak dioptrické brýle, a to dokonce i multifokální.

Před modrým světlem se tedy můžete chránit, i když máte nějakou oční vadu. Kromě antireflexní vrstvy dokážeme váš pobyt před obrazovkou zpříjemnit také pomocí:

Brýle bez dioptrií opatřené antireflexní vrstvou proti modrému světlu

Perfektně blokují modré světlo, ale nepřichází s žádnými dioptriemi, a tak se hodí pro každého se zdravým zrakem.

Dioptrické nebo multifokální brýle s filtrem proti modrému světlu

Umožňují pohodlnější dívání do blízka na střed i na delší vzdálenost, díky čemuž jsou perfektní volbou pro každého, kdo potřebuje jiné dioptrie na čtení, na počítač nebo na dálku. Více o multifokálních brýlích si můžete přečíst zde.

Čočky KANCEL

Poskytují široké zorné pole a jemné přechodové zóny, a tak jsou jako dělané pro práci na počítači.

Čoček INTACT

Nabízí široké zorné pole na blízkou a střední vzdálenost a jsou tedy určené zejména pro práci v interiéru, kdy člověk potřebuje nejen sledovat obrazovku počítače, ale zároveň se orientovat v prostoru.

Jak vybrat ty nejlepší brýle proti modrému světlu tak aby seděly a slušely?

Nejlepší brýle proti modrému světlu jsou ty, které vám dokonale padnou, o tom není pochyb. Snad každý, kdo brýle dennodenně musí nosit, vám potvrdí, že není nic horšího, než když vám obroučky nesedí. Přílišný tlak na uších nebo na kořenu nosu totiž nebývá pouze nepříjemný, ale po nějaké době může být i bolestivý.
Nejhorší způsob jak vybrat brýle proti modrému světlu je tedy logicky přes internet.

Tak jako byste bez vyzkoušení nekoupili boty, určitě byste touto cestou neměli pořizovat ani brýle. I když se vám design rámečku líbí a máte pocit, že by vám mohl slušet, pohodlí se většinou nedočkáte.
Každý z nás má jiný tvar obličeje, velikost hlavy i vzdálenost zorniček očí – a přesně tyto faktory mohou vaše snahy o úspěšný nákup brýlí online pořádně zmařit.
Raději si na jejich výběr rezervujte dostatek času a navštivte naši optiku, kde si můžete vyzkoušet několik variant a na základě svého pocitu zvolit tu nejlepší. K dispozici vám bude náš zkušený a proškolený personál, který vám pomůže najít kousek, jenž vám bude nejen dokonale sedět, ale i slušet. Mezi komfortem a estetickým dojmem nemusíte dělat žádné kompromisy.
Antireflexní vrstvou Blue Protect dokážeme opatřit skla do jakéhokoliv rámečku. Váš výběr tím pádem nebude ničím omezen. Skla navíc zabrousíme a upravíme tak, aby dokonale odpovídala unikátním potřebám vašich očí.
Jestliže potřebujete dioptrické brýle, určitě by nákupu mělo předcházet měření zraku, a to buď u vašeho očního lékaře, nebo přímo u nás. Jedině tak můžeme do rámečků dosadit taková skla, která vám budou stoprocentně vyhovovat. Kdyby totiž byly dioptrie příliš nízké nebo naopak vysoké, skla by vašim očím spíše ublížila.